czwartek, 15 października 2009

Dwa tematy

Po zapoznaniu się z dostępnymi w sieci relacjami z MFKiG stwierdziłem, że opisano już wszystko, co było godne zauważenia i moje spóźnione refleksje chyba nikogo nie zainteresują. Dlatego ograniczę się do wyliczenia kilku spraw, tak dla porządku.
 • Łauma” to świetny komiks, zwłaszcza w warstwie graficznej.
 • Igor Baranko jest w znakomitej formie. Ucieszyłem się, że po wielu latach jeszcze pamięta nasze pierwsze, mocno zakrapiane spotkanie, a on zmartwił się, że ja tak rzadko rysuję komiksy.
 • Poznałem kilku fajnych gości, z którymi spotykałem się do tej pory wyłącznie w blogosferze. Binareus, Gonzo, Haku, Jaszczu, Ystad - Pozdrowionka! Żałuję również, że z kilkoma innymi osobami nie udało mi się wymienić choćby jednego zdania.
 • Binio Bill, za którego czuję się jakoś odpowiedzialny, spotkał się z pozytywnym przyjęciem co ujawniło się także w postaci zadowalającej liczby sprzedanych egzemplarzy.
 • Zaliczyłem kolejną udaną emefkową bibkę i nawet nie specjalnie wkurzały mnie kolejki po piwo, bo dostęp do baru z innymi trunkami był swobodny.
 • Niepokoi mnie rozprzestrzenianie się Festiwalu na całe miasto. Oznacza to, bowiem, że coraz więcej wystaw i spotkań będzie mi umykało. Pochwalę jednak pomysł z emefkowym autobusem.
 • Zastanawiam się nad przystąpieniem do PSK. Liczyłem, że zawiąże się jakaś organizacja zrzeszająca twórców komiksu jednak formuła, którą zaproponowano jest na moje oko zbyt szeroka. Także pierwsze pomysły dotyczące działalności PSK budzą moje wątpliwości. Póki, co pozostaje bacznie się przyglądać, w którym kierunku postępuje rozwój owego stowarzyszenia.
Czas na obrazki! Postać Likwidatora jest dziełem Ryszarda Dąbrowskiego (przez wielu zwanego po prostu Rychem). Likwidator to bezwzględny, brutalny, ekologiczno - anarchistyczny bojownik i egzekutor. Złowieszczo uśmiechnięty, w kostiumie kojarzącym się z superbohaterem, terrorystą i komandosem jednocześnie, dokonuje krwawych rajdów na szeregi złych, skorumpowanych, zidiociałych polityków i księży oraz zwyczajnych bandytów, ale z równą determinacją staje w obronie zwierząt i Doliny Rospudy. Likwidator to postać o undergroundowych korzeniach, która dzięki talentowi i aktywności Ryszarda Dąbrowskiego stała się ważną częścią polskiego, jak najbardziej oficjalnego rynku komiksowego. W 2005 roku pojawił się w sprzedaży album „Likwidator - Alternative - antologia cz.1”, w którym znalazły się prezentowane dzisiaj grafiki. Podczas MFKiG, Rychu zaproponował mi także udział w kolejnej publikacji. Będzie to prawdopodobnie krótka historyjka, do której on sam napisze scenariusz.

17 komentarzy:

 1. Tak jak pisałem wcześniej. Mi również było miło Cię w końcu poznać na żywo. liczę, że uda nam się jeszcze kilkakrotnie spotkać przy okazji różnych imprez komiksowych.
  Jeżeli chodzi o Likwidatora, nie daj się wmanewrować w strasznie przegadany scenariusz (ostatnie Likwidatory są straszliwie przegadane, czasami człowiek ma wrażenie jakby czytał książkę a nie komiks)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Andrzeju. Poznanie Cię na tzw. żywca było dla mnie jednym z fajniejszych momentów całej emefki. Tym bardziej, że udało się znajomość przypieczętować tradycyjną pięćdziesioną:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ystad, Jaszczu - Witam!
  Na następne spotkanko przyjdzie trochę poczekać. Może w przyszłym roku (po raz pierwszy) będę miał okazję wybrać się na warszawską imprezę. Likwidator musi sobie pogadać, bo przecież spełnia również funkcje edukacyjne;) Lubię sobie pogrzebać w scenariuszach, które dostaję, więc pewnie coś tam Rychowi dorzucę od siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Andrzej, odwiedź za rok BFK! Jeśli się oczywiście odbędzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kto wie? Może nawet ten wyjazd będzie bardziej prawdopodobny, jeżeli Kris Różański przyjmie mnie na kwaterę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Również pozdrawiam. Bardzo miło było Cię poznać w realu :) Co prawda, tak jak mówiłeś, trzeba było na ciebie chwilkę poczekać, gdyż byłeś "zaczerpnąć świeżego powietrza" ale cholera jasna warto było :) Następnym razem muszę spróbować się wybrać z wami na jakąś bibkę coby "liznąć wielkiego światka" he he. Jeszcze raz dzięki za autograf i do następnego (WSK? BFK? Who knows).

  OdpowiedzUsuń
 7. Andrzeju, kwatera czeka na Ciebie od lat! Może jak zajedziesz do mnie, to i ja zajrzę na BFK:)
  A te Twoje Likwidatory bardzo, bardzo. Świetna graficzna robota! Niecierpliwie czekam na opowiastkę o L. w Twoim wykonaniu (im więcej, tym lepiej). Szacun!

  OdpowiedzUsuń
 8. Pf. A mi się nie udało ciebie znaleźć...

  OdpowiedzUsuń
 9. @Haku - Co ma wisieć, nie utonie!
  @Kris - No wiem, że mam bezterminowe zaproszenie, ale nie mam żyłki globtrotera i muszę solidnie umotywować każdą podróż. Nawet nie wpadło mi do głowy, że mógłbym na BFK iść bez Ciebie. Dzięki za komplementy:)
  @Teenn - Haku udowodnił, że znaleźć mnie na festiwalu to pikuś;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tez zaluje ze nie udalo mi sie wszytskich poznac na mfk, ze calkiem sporo rzeczy mi ucieklo o tym nawet nie wspomne. Ale co sie odwlecze...;)
  Wydaje mi sie tez ze to rozstrzelenie po calej lodzi, bylo spowodowane 20leciem, i podejzewam ze w nastepnych latach wroci forma bardziej skupiona w jednym miejscu:)
  Co do Likwidatora, swietna postac i swietne ilustracje:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. @Ssselena rozstrzelenie chyba już na MFK(iG) pozostanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. @Ystad w przyszłym roku ma być mniej wystaw, tak więc rozstrzelenie będzie trochę mniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 13. Eech...a ja czytam i zazdroszczę. I z motywacją i z efektami tejże u mnie dramatycznie - jak to na jesieni. Pomóżcie rodacy!

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki Andrzeju, pozdrowienia dla Ciebie i wszystkich, których poznałem na MFK w tym roku i nie tylko.
  Bottoms up! ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. @Binareus - Na zdrowie!
  @Simson - Mnie jesień pozytywnie nastraja, ale nadmiarem motywacji niestety nie dysponuję:(

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnie zawsze jesień niezwykle cieszy :)

  (maila ci Andrzeju wysłałem, być może znowu trafił do spamu)

  OdpowiedzUsuń